Bilebilen

Başlangıç / Tarih / Sırpsındığı savaşının nedenleri ve sonuçları nelerdir

Sırpsındığı savaşının nedenleri ve sonuçları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

SIRP SINDIĞI SAVAŞI (1364), SEBEPLERİ VE SONUÇLARI

Osmanlı devleti I. Murad döneminde Edirne ve Filibe’yi fethetmiştir. Osmanlı Devleti’nin Trakya ve Balkanlar’da bu kadar hızlı ilerlemesinden çekinen Avrupa Devletleri, Papa’nın da teşviki ve desteğiyle bir Haçlı Ordusu teşkil etme kararı almıştır. Bu ittifak tarihte Osmanlı Devleti’ne karşı kurulan ilk haçlı ordusudur.

Haçlı ordusu Macar, Bulgar, Sırp, Eflak ve Bosnalılardan oluşturulmuştur. Teşkil edilen haçlı ordusu Rumeli Beylerbeyinin emri üzerine keşif görevine çıkan Hacı İlbey komutasındaki birlikler tarafından 1364 tarihinde bozguna uğratılmıştır.

1364 yılında meydana gelen Sırp Sındığı Savaşı’nın sonuçları maddeler halinde

1. Savaşı kazanan Osmanlı Devleti 1365 yılında Edirne’yi başkent yapmıştır.

2. Macarlar Balkanlar’daki hâkimiyetlerini kaybetmişlerdir.

3. Osmanlı Devleti’nin ilerleyişi karşısında Bulgarlar 1369 yılında Osmanlı Devleti’nin himayesini kabul ederek Osmanlı egemenliğini tanımışlardır. Bulgarlar Osmanlı Devleti’ne vergi ödemeyi kabul etmişlerdir.

4. 1367 yılına kadar Trakya’nın fethi tamamlanmıştır.

5. 1371 yılında yapılan Çirmen savaşı ile Osmanlı Devleti Sırpları yenerek Makedonya’nın yolları Osmanlı Devleti’ne açılmıştır. 1374 yılına kadar ardı ardına yapılan savaşlar neticesinde Sırplar Osmanlı Devleti’nin egemenliğini tanımışlardır.

Sırp Sındığı savaşının Türk tarihindeki önemi Osmanlı Devleti’ne karşı yapılan ilk Haçlı ordusu seferinin olması, Başkentin Edirne’ye taşınması ve Makedonya kapılarının Osmanlı Devleti’ne açılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız İlk Türk İslam Devletleri hangileridir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Malazgirt savaşından sonra Anadoluda kurulan ilk Türk beyliği

Sponsorlu Bağlantılar Malazgirt savaşından sonra Anadolu da ilk kurulan Türk devleti Saltuklular beyliğidir. Ebul Kasım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.