Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Nizamülmülk kimdir hayatı

Nizamülmülk kimdir hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Nizamülmülk’ün hayatı

1018-1092 yılında yaşamış tarihimizin en önemli devlet adamlarındandır. Selçuklu Devleti’nin en uzun süre vezirlik yapan devlet adamıdır. Ayrıca ilk terörist suikaste kurban giden devlet adamıdır. Gerçek adı Ebu Ali el Hasan Nizamülmülk’tür. Semerkant’ta kendi adına açtığı Nizamiye Medresesi Dünya’nın ilk üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.

Selçuklu dömeninde Sultan Alparslan ve Melikşah’ın vezirliğini yapmıştır. Siyasi tarihimizin önemli kitaplarından Siyasetname’nin yazarıdır. Bu kitapta devlet yönetiminin temel esaslarından bahseden Nizamülmülk bu alanda yazılmış en etkin yazıya sahiptir.

Devlet yönetiminde ilk kez Gazneliler zamanında çalışmaya başladı. Horasan’da vali yardımcılığı yaptıktan sonra Gazneliler yıkılınca Sultan Alparslan tarafından önce Belh vali yardımcılığına ardından da merkeze başvezirliğe getirildi. Alparslan’dan sonra Melikşah’a da vezirlik yaptı.

Selçuklu döneminde toprak sistemi üzerinde yaptığı reformlarla tımar sistemini oluşturan ilk devlet adamı olarak bilinir. Selçuklu’dan sonra kurulan Osmanlı Devleti de uzun yıllar boyunca bu sistemi devam ettirmişti. Devletin merkezileşmesi için çalışmalar yapmıştır. 1092 yılında Hasan Sabbah’ın fedaileri olan Haşhaşiler tarafından öldürülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Yeniçeri Ocağının kaldırılmasına verilen ad nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Zahidem Türküsünün hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar Zahidem Türküsü Halk arasında “Zahidem” adıyla ün yapan türkünün şairi Aşık Arap Mustafa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.