Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Martin Luther King Kimdir

Martin Luther King Kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

Martin Luther King hayatı kısaca

1929 Atlanta doğumlu King, sosyoloji bölümünden mezun olup 1951 yılında da ilahiyat lisansı aldı. ardından Boston Üniversitesinde felsefe alanında doktora yaptı. doktorasını bitirdikten sonra Baptist kilisesinin papazı oldu. 1953 yılında evlenen King’in 4 çocuğu oldu.
1955’te beyaz bir insana yer vermediği için tutuklandı. Bundan dolayı yurt çapında boykotlar düzenledi.

1957 yılında Güney Hristiyan Liderlik Konferansının kurulmasına ön ayak oldu. Martin, Mahatma Ghandi’nin yolundan gidiyordu. Martin Luther King hareketine koministlerin sızdığını öne sürerek 1961’den itibaren FBI, King’i takibe aldı.

King, siyahların oy kullanması, ayrımcılığın sona bitmesi, çalışan hakları ve diğer temel haklar için bir çok gösteri düzenledi. Bu hareketlerin sonucunda 1964 yılında Yurttaş Hakları Kanunu (Civil Rights Act of 1964) ve 1965 yılında Oy Hakkı Kanunu (Voting Rights Act of 1965) çıktı.

Bir Hayalim Var konuşması:
1963 yılında “İş ve Özgürlük İçin Washington’a Yürüyüş” sırasında Lincoln Anıtı önünde yaptığı “Bir Hayalim Var” konuşması tarihe mal oldu. Konuşmada şöyle dedi:

« Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var. »

Ölümü:
King, 4 Nisan günü öğleden sonra saat 6’da Memphis’teki Lorraine Motel’in balkonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Nikola Tesla hayatı kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Zahidem Türküsünün hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar Zahidem Türküsü Halk arasında “Zahidem” adıyla ün yapan türkünün şairi Aşık Arap Mustafa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.