Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Dört büyük kitap nedir

Dört büyük kitap nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Dört büyük kitap nedir
Dört kutsal kitap hakkında bilgi

TEVRAT
Tevrat kelimesi “Kanun, Şeriat“ anlamına gelmektedir. Hz.Musa (s.a.v) aracılığıyla İsrailoğullarına gönderilmiştir. Tevrat’ın aslı kaybolduğu için bugün mevcut olan Tevrat’ın İsrailoğullarının din bilginleri tarafından yazıldığı düşünülmektedir. Tevrat, “Ahd-i Atik(Eski Ahid)” adıylada bilinmektedir. Tevrat’ın Yahudilere indirilmiş bir kitap olduğu ifade edilmekte ancak hangi peygamber vasıtasıyla verildiği açık değildir.

ZEBUR
Zebur kelimesi “Yazılı şey, kitap” anlamlarına gelmektedir. Hz. Davud (s.a.v), İsrailoğulları’na gönderilen peygamberlerden biridir. Hem peygamber, hem de hükümdardır. Soy bakımından Hz. Yakup’un Yahuda adlı oğluna dayanır. Hz. Süleyman’ın babasıdır. Kendisine İbrani dilinde “Zebur” kitabı verilmiştir. Hz. Davud (s.a.v)’a gönderilen ilahi kitabın adıdır. Zebur’un içerisinde 150 sure vardır. Zebur’da öğütler, dualar, ilahiler yer almaktadır. Bugün elde hiç bir nüshası yoktur, ancak “Mezmürlar” adıyla Tevratin içinde yer aldığı söylenmektedir. Zebur’un bölümlerine “Mizmar” denir.

İNCİL
İncil kelimesi “Müjde, ögretmek” anlamlarına gelmektedir. Hz. İsa (s.a.v) aracılığıyla İsrailoğullarına gönderilmiştir. Aslı kaybolduğu için bugün mevcut olan İncil’in insanlar tarafından yazıldığı bilinmektedir.İncil bazı kitap ve mektuplardan meydana gelmiştir. Bu kitapların isimleri şunlardır: 1. Yuhanna 2. Markos 3. Luka 4. Matta

KUR’AN-I KERİM
Kur’an-ı Kerim en son gönderilen ilahi bir kitaptır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e gönderilmiştir. Kutsal kitaplar içerisinde aslını koruyan ve kıyamete kadar koruyacak olan tek ilahi kitaptır.

Kur’an-ı Kerim diğer kitaplar gibi sadece belli bir zamana, bölgeye ve millete gönderilmemiştir. O Tüm insanlığa, tüm zaman ve mekanlarda yaşayan insanlara gönderilmiş evrensel bir kitaptır.

Kur’an-ı Kerimde yer alan metinlerin her birine sure, sureleri oluşturan kısa veya ucun cümlelere de ayet denir. Kuranı Kerim’de 114 sure ve yaklaşık 6666 ayet vardır.

Allah’tan Cebrail Meleği vasıtasıyla gelen vahiyleri yazanlara “vahiy kâtip­leri” denilir.

Kur’an-ı Kerim 20 şer sayfalıklardan oluşan 30 cuz’e ayrılmıştır.
Kuranı Kerim 610-632 yılları arasında indirilmiştir. Tamamının indirilmesi 23 yılda tamamlanmıştır. Kur’an ayetleri esba-ı nüzul yani sure ve ayetlerin iniş sebebi doğrultusunda parça indirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Madenlerin teknolojik ham madde olarak önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Zahidem Türküsünün hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar Zahidem Türküsü Halk arasında “Zahidem” adıyla ün yapan türkünün şairi Aşık Arap Mustafa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.