Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Yılanların öcü kitap özeti

Yılanların öcü kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Fakir Bayburt Yılanların öcü roman özeti
Yılanların öcü
Bayram, Karataş köyünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Babası ölmüş, anası Iraz, ve karısı Hatça ile bu köyde yaşamaktadır. Dedesinin ve abasının topraklarında ve evinde yaşamakta geçimin buradan sağlamakta, hayatını buradan kazanmaktadır. Hayatını ve geçimini bu topraklarda çalışmaya ve geçirmeye mecburdur. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye, ürününün mahsulünü almak için uğraşan işinde gücünde bir ev reisidir. Haceli karısı onların komşusudur. Haceli ve karısı Fatma evlerinin çok nemli olmasından yakınarak Irazca ve ailesinin kaldığı evin tam önüne bir ev yapmak istemektedir.

Haceli, Bayram’ın evinin önündeki boş araziye yeni bir ev yapmak için teşebbüse geçer. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı ise bu boş arazinin satılmasından menfaat temin edecektir. Bu maksatla Haceli ve Bayram arasında çıkan itilafta Bayram’a karşı cephe almıştır. Bayram haklı olduğu halde köyün ileri gelenleri çıkar ilişkileri ve yerel otorite menfaatleri gereği Haceli’nin tarafındadır. Daha olaylar başlamadan Muhtar Haceli’den taraf olduğunu belli etmiştir. Bu yüzden de, sürekli Haceli denilen adama destek çıkmak zorunda kalmaktadır. Tüm baskılara rağmen Bayram yerini satmak istememektedir. En sonunda Muhtar birkaç adam ayarlayarak birkaç adamla Bayram’ı razı etmek için dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış olan annesi Irazca’yı bulmaktadır. Irazca her şeye rağmen oğlunu desteklemekte ve ona güç vermektedir.

Olaylar Kaymakam’ kadar yansımıştır. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar Kaymakamı memnun etmek için büyük bir hazırlık yapar. . Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda, dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunu da götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten her şeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde, köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat bu olayların şokunu üstümden atlatamayan Bayram’ın annesi Irazca delirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Yılanı Öldürseler kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Telgraf ne işe yarar sağladığı kolaylıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Telgraf, eski dönemlerde kullanılan bir iletişim aracıdır. O dönemlerde posta ile haberleşmek uzun sürmektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.