Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Yılanı Öldürseler kitap özeti

Yılanı Öldürseler kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşar Kemal Yılanı Öldürseler roman özeti

Yılanı öldürseler

Esme köyün en güzel kızıdır, herkes vurgundur Esme’ye. Özellikle de Abbas. Esme de Abbas’a karşı boş değildir tabi. Ancak Esme’yi Abbas’a vermezler. Abbas Esme uğruna üç kişiyi yaralar; ikisi felç, biri topal kalır. Tutuklayıp götürürler Abbas’ı, çok gün verirler.

Halil de deli gibi aşıktır Esme’ye. Ancak Esme onu istememektedir. Bir gece elini ayağını bağlayıp evinden kaçırır Esme’yi ve zorla sahip olmaya çalışır ona. Esme direnir fakat bir hafta sonra afyonlu şerbet içirerek muradına erer Halil. Ardından hemen evine götürüp bir imam çağırarak imam nikahıyla evlenir Esme’yle. Esme bir yıl hiçkimseyle konuşmaz, dünyaya küsmüştür adeta. Üç kere kaçmaya çalışır fakat üçünde de Halil yolda yakalayıp geri getirir Esme’yi.

Bir çocuğu olur bir yıl sonra. Çocuğun doğması Esme’yi değiştirmiştir. Artık yalnız oğlunu, Hasan’ını düşünür olmuştur.

Birkaç yıl sonra Abbas çıkagelir. Hapisten kaçmıştır. Esme artık Abbas’la birlikte olamayacağını söyler ona. Bunun üzerine birgün Abbas Halil’i vurur, Esme ile Hasan’ın gözleri önünde vurur. Halil oracıkta ölür, Abbas kaçar. Sabaha karşı köylüler köyün alanına bir ölü getirirler, Abbas’tır bu. Daha sonra kan revan içinde Esme’yi getirirler. Hasan’ın amcaları Esme’yi dövmüşlerdir.

Olaydan sorumlu tutulan, daha doğrusu Halil’in katili Abbas değil Esme’dir Halil’in anasının gözünde. Oğullarına Halil’in kanını yerde bırakmamak için Esme’nin öldürülmesinin şart olduğunu söyler. Hiçbiri yapamaz. Kıyamazlar Esme’ye, onun dillere destan güzelliğini görüp de elleri varmaz onu öldürmeye. Zaten en küçük amcası da vurgundur Esme’ye. Büyük amcası birgün gelip Esme’yle konuşur, onu öldürmeden köyden gitmesini ister. Esme oğlunu da götürmek ister, karşı çıkarlar. Esme de oğlu olmadan gitmez hiçbir yere. Bir gün oğlunu da alıp kaçmaya çalışır, fakat yakalanırlar.

Kendileri öldüremeyince bu işi yapması gereken kişinin Hasan olduğuna kanaat getirirler. Büyük amcası ona bir tüfek hediye eder. Bu tüfekle çalışarak iyi nişancı olur Hasan.

Büyükanası yani Halil’in annesi sürekli Esme’nin kötülüğünden, başlarına bela getirdiğinden, babasının katili olduğundan bahsetmektedir Hasan’a. Artık annesinin yüzüne bakmaya çekinir olur Hasan. Yalnız büyükanası değil tabi bütün köylü konuşur olmuştur bu durumu.

Köylülerden biri Halil’i gördüğünü iddia eder. Söylediklerine göre Halil kanı yerde kaldığı için hortlamıştır ve zebaniler onu hergün farklı bir hayvana dönüştürmektedir. Birgün köpek, birgün kartal, birgün kedi, birgün sümüklü böcek, birgün yılan… Bu söylentiler köyde iyice yayılır. Hasan hiçkimseyle konuşmuyor, konuşamıyordur. Herkes onu babasının kanlısıyla aynı evde kalıp, onun ekmeğini yemesinden dolayı suçlamaktadır.

Küçük amcası Hasan’ı yanına çağırıp babasının silahını verir ona. Esme’yi bu silahla öldürmeyi istediğini ama annesine tutkun olduğu için kıyamadığını, bu işi yapsa yapsa Hasan’ın yapacağını söyler.

Artık Hasan da görmeye başlamıştır babasını yılan olarak, kıpkırmızı yılan olarak. Kanını yerde koymamasını istemektedir babası.

Bütün söylentiler yetmezmiş gibi bir de iftira atarlar Esme’ye, her gece evine başka başka erkekleri aldığına dair. Hasan büyükanasının ve köylülerin baskılarına daha fazla dayanamaz.

Birgün babasının silahı elinde, annesini izlemektedir. Esme de o sırada tandırı yakmıştır. Elindeki tabanca ateş alır ve bir çığlık duyulur. Ardından ikinci kez ateş alır, Esme’nin başı tandırın içine girer, saçları, yüzü yanmaya başlamıştır. Hasan Anavarza kayalıklarına kaçıp saklanır, fakat daha sonra bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Yezidin kızı kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
yilani oldurseler kitabin ozeti
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Telgraf ne işe yarar sağladığı kolaylıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Telgraf, eski dönemlerde kullanılan bir iletişim aracıdır. O dönemlerde posta ile haberleşmek uzun sürmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.