Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Vadideki Zambak kitap özeti

Vadideki Zambak kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Honore de Balzac Vadideki Zambak roman özeti
Vadideki zambak
Romanın başkahramanı Felix de Vandennesse soylu ve zengin bir ailenin küçük oğludur. Felix ailesinin sıcak sevgisinden, ilgisinden yoksun, otoriter bir ortamda yetişmiş çalışkan bir çocuktur.Felix aile bağları oldukça kopuk bir ailenin anne ve baba sevgisinden uzak, kardeşleri tarafından küçümsenen, baskı altında bir çocukluk geçiren çalışkan çocuğudur.

Annesi ve kardeşleriyle Paris’te bulunan Felix, babasının çağırması üzerine Tours kasabasına gider.Tours’ta babası Felix’i bir baloya davet eder. Felix, babasının davetine hemen itaat eder. Baloya katılır. Baloda bir genç kadın görür. Ona aşık olur. Onunla biraz yakınlaşırlar. Onun güzelliği karşısında adeta büyülenir, ona karşı derin bir sevgi duyar. Bu genç kadını aklından çıkaramaz.

Felix, aşık olduğu bu kadını daha sonra Clechogour de Şatosu’nda görür. Bu kadın Kont Mortsauf’un eşi, evli ve iki çocuk annesi Madam de Mortsauf’tur. Adı ise Henriette’dir. Felix, Henriette’nin güzelliğini vadinin adı ile özdeşleştirir. Artık Kontes, Felix için, şatonun bulunduğu güzel vadinin zambağıdır. Henriette de tıpkı zambaklar gibi temiz, saf ve güzeldir. Henriette, Felix’e hayat hikayesini anlatır. Henriette, evlidir ve kocası asık suratlı, anlayışsız, sert, soğuk bir insandır. Mutsuz bir hayatı vardır. Felix de ona ailesinin hallerinden, kederli çocukluğundan bahseder. Karşılıklı dertleşmeler her ikisini de birbirine yakınlaştırır. Aralarında temiz fakat gizli bir aşk başlar. Henriette’de, Felix’i platonik bir aşkla sevmeye başlar ve ona bağlanır. Sürekli görüşmektedirler.

Kontes Henriette, Felix’in yükselmesi için yardımcı olur. Felix’e Kral’ın yanında iyi bir yeri olan annesiyle babasının desteğini sağlar.

Bir gün, Felix’in mevki sahibi olabilmesi ve yükselmesi için Tours’dan uzaklaşması gerekir. Felix, saraya girer, kralın dikkatini çekmeyi başarır ve kısa zamanda danıştay başyardımcılığına kadar yükselir. Aşkına sadıktır, Henrietteyi asla unutmaz, sürekli mektuplaşırlar. İki yıllık bir ayrılıktan sonra tekrar görüşürler. Henriette’nin kocası uzun süren bir hastalığa yakalanınca Henriette ile Felix arasındaki ilişki daha da derinleşir. Fakat bir süre sonra Felix, Paris’e dönmek zorunda kalır.

Felix, Paris’teki hayatı sırasında, elit tabakadan Lady Dudley adından bir İngiliz kadınla tanışır. Onun gösterişinden etkilenir ve bir süre sonra aşık olduğunu zanneder. Yüzeysel bir aşk yaşarlar. Bu olayları duyan Kontes çok üzülür ve hastalanır. Felix’e duyduğu gerçek aşkı anlatamamanın verdiği üzüntü ile hastalığı artar. Sonradan Felix’i affetse de bu hastalık onun ölümüne neden olacaktır. Güzel, gösterişli, İngiliz Lady’den bıkan FeLix, Clochegourde’e geri döner. Geldiğinde Henriette can çekişmektedir. Henriette, ona bir mektup bırakmıştır. Mektupta; aşkı, arzuları ve ahlaki değerleri, eş olma sorumluluğu arasında yaşadığı çelişkiler, çatışmalar yazmaktadır. Henriette, sonuna kadar ahlakını korumakla birlikte kendi içinde çok kez savaşlar yaşamıştır. Felix, bir süre sonra kendini toparlamaya çalışarak Paris’e döner. Orada, kendini Edebiyata ve politikaya vererek avutmaya çalışır. Hayata yeniden tutunmaya çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Tutunamayanlar kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Telgraf ne işe yarar sağladığı kolaylıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Telgraf, eski dönemlerde kullanılan bir iletişim aracıdır. O dönemlerde posta ile haberleşmek uzun sürmektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.