Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Tom Sawyer kitap özetleri

Tom Sawyer kitap özetleri

Sponsorlu Bağlantılar

Mark Twain Tom sawyer roman özeti

Tom Sawyer
Kitabın Özeti
19. yüzyıl dönemlerini ve o dönemde Amerika’da büyümüş olan iki arkadaşın macerasını ve başından geçenleri anlatan keyifli ve eğlenceli bir eserdir. Tom çok fazla yaramazlık yapan ve kimsenin kolaylıkla zapt edemediği bir çocuk olarak bilinmektedir. Irmak kenarında Ptersburg kasabasında Polly Teyzesinin yanında yaşamaktadır ve teyzesinin kendisini çok sevdiğini bilmektedir. Teyzesi kendisini kamçıyla dövse de azarlasa da kendisine olan sevgisini bilmektedir ve ona inanmaktadır. Tom’un Sid isminde bir de üvey kardeşi bulunmaktadır ve birbirlerini pek sevmemektedirler. Zaman zaman teyzesinden kardeşi yüzünden dayak yemektedir. Teyzesinin Mary isminde bir de kızı bulunmaktadır ve Tom’la iyi anlaşmaktadırlar. Mary her konuda Tom’a karşı iyi davranmaktadır ve yardımcı olmaktadır. Tom bir kızı sevmektedir ancak zamanla bu kızı unutarak komşularının kızına âşık olmaya ve ondan hoşlanmaya başlamıştır.
Macera bundan sonra başlamaktadır ve okula bir gün geç kalmasıyla birlikte öğretmen aracılığı ile dayak yemektedir. Daha sonraları ise kızla olan samimiyetini ilerletmektedir ve kızın dikkatini çekecek davranışlar yaparak onun beğenisini kazanmaya çalışır. Bu arada Tom kıza evlenme teklifinde bulunur ve kız da bu teklifi kabul ettikten sonra geçmişini anlatınca araları açılmaktadır. Bu arada Huck mahallenin serserisidir ve pek kimse aracılığı ile sevilmemektedir. Huck’la arkadaşlıklarını sürdüren Tom, mezarlıkta vakit geçirmeye başlarlar ve orada iki haydudun bir mezarı kazarak açtıklarını ve cesedi soyduklarını görürler. Hatta Huck ve Tom bu iki haydudun arasında tartışma çıktığını ve sonunda doktoru öldürdüklerini ve birinin diğer arkadaşına baskı yaparak suçu üstlenmesini istediğini görürler. Ancak evlerine dönen gençler olayın etkisinden uzun bir zaman kurtulamaz ve uykusunda sürekli bu durumu hayal ederek sayıklamaktadır. Teyzesinin vermiş olduğu ilaçlar da fayda etmemektedir.

Bundan sonra artık Tom için okul vakit geçirilecek bir yer olmaktan çıkmıştır ve daima okuldan kaçarak Huck’la beraber korsancılık oynamak istemektedir. Küçücük bir adada kamp kurarak yaşamaya başlarlar ve evlerine dönmedikleri için aileleri ve mahalle halkı aracılığıyla merak edilmektedir. Çocukların ırmağa düşüp öldüklerini sanan aileleri artık endişelenmektedir. Evlerine yakın bir yere gelip ailelerini izlemektedir ancak kendilerini göstermemektedir. Bir gün kapısının önüne geldiğinde teyzesinin kendisi için gözyaşı döktüğünü görür ve bu duruma çok üzülmektedir. Kendisini sevdiğini daha iyi bir anlamıştır. Yaşadıkları adadan da sıkılan bu gençler evlerine dönmeyi istemektedir. Ancak bunun için de kendilerine cenaze töreni yapılmasını ve ondan sonra dönmeyi kafaya koyarlar. Bir pazar günü kilisenin çanının çalışmasıyla kasaba halkı bu durumdan dolayı duydukları üzüntüyle toplanmıştır ve kendilerine yas ilan ettikleri bir anda üç çocuk da ortaya çıkar ve herkes bu duruma çok sevinir.

Gördükleri cenaze olayında şahitlik yaparak durumu açık açık anlatan çocuklar bir zaman sonra define aramaya karar verirler ve suçlu aracılığıyla intikam alınacağına dair bir yazı ellerine geçer ve bu durumda korkulu bir süreç onlar için yeniden başlamıştır. Açlık, susuzluk ve korkulu bir maceradan sonra yeniden ortaya çıkarlar ve aileleri aracılığı ile mutlulukla karşılanır. Huck ve Tom birbirlerine daha farklı ve yeni maceraların peşinde koşmak için kendilerine söz verirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Suç ve ceza kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Telgraf ne işe yarar sağladığı kolaylıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Telgraf, eski dönemlerde kullanılan bir iletişim aracıdır. O dönemlerde posta ile haberleşmek uzun sürmektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.