Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Sinekli Bakkal kitap özeti

Sinekli Bakkal kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Sinekli Bakkal Halide Edip Adıvar roman özeti
Sinekli bakkal

Romanın özeti
Olaylar, II. Abdülhamit döneminde Aksaray’da, Sinekli bakkal sokağında geçer. Mahalle İmamı Hacı İbrahim Efendi’nin kızı Emine, Karagöz ve orta oyuncusu Tevfik ile babasının karşı çıkmasına rağmen evlenir. Babası, bu olay üzerine Emine’yi evlatlıktan reddeder. Tevfik’in dayısı ölünce dayısının bakkal dükkânı ona kalır. Eşinin diretmesi üzerine dükkânı işletmeye başlar. Bu iş onun sanatçı yaratılışına uygun değildir. Emine, bir gün kocasının, arkadaşlarına kendi taklidini yaptığını görür, buna katlanamaz, baba evine döner. Tevfik’ten boşanır. Bu arada Tevfik, Gelibolu’ya sürgün edilir. Emine’nin Tevfik’ten bir kızı olur. Adını Rabia koyarlar. Babası Emine’yi affetmiştir. Torununa sıkı bir dini eğitim verir onu hafız yapar. Rabia’nın sesi çok güzeldir. Cami ve konaklarda güzel sesiyle mevlit okur. Zaptiye Nazırı Selim Paşa’nın karısı da sesini çok beğenecek, onu korumasına alacaktır. Paşa da kızdaki yeteneğe hayran kalır. Ona Mevlevi dervişi Vehbi Dede ile İtalyan müzisyen Peregrini’den ders aldırtır. Rabia ile Peregrini birbirlerinden çok hoşlanırlar.

Günün birinde Rabia’nın babası Tevfik sürgünden döner. Sinekli bakkal’daki eski bakkal dükkanını yeniden açar. Rabia da dedesinden ayrılır, babasıyla oturmaya başlar. Kızın sanatına hayran olan Vehbi Dede ve Peregrini Tevfik’in evine gidip gelirler. Rabia çok başarılıdır. Doğu musikisinde adeta bir çığır açar.

Aynı yıllarda Jön Türkler Abdülhamit’in baskıcı yönetimini ortadan kaldırmak için gizli gizli çalışmaktadırlar. Selim Paşa’nın oğlu Hilmi de bir jön Türk’tür. Ortaoyununda zenne (kız) rolüne çıkan Tevfik Hilmi’nin isteği üzerine bir gün kadın kılığına girip Jön Türklerin Avrupa’dan gelen gazetelerini Fransız postanesinden almak ister. Gazeteleri alırken yakalanır. İşin içyüzü anlaşılınca Hilmi ile Tevfik, Şam’a sürgün edilir. Babası sürgün edilince yalnız kalan Rabia, bakkal işletir, hafızlık yaparak geçimini sürdürür. Bu arada Rabia’yı çok seven Peregrini Müslüman olur, Osman adını alır ve İstanbul’a yerleşir. Rabia’yla evlenir. Bu yıllarda Rabia’nın imam dedesi ölür. Rabia ve Peregrini dedesinin evine yerleşirler. II. Abdülhamit’e tam bir görev duygusuyla bağlı olan, padişah aleyhinde çalışanlara türlü işkenceler ettirmekten çekinmeyen Selim Paşa, kendi oğlunu da sürdükten sonra yavaş yavaş değişmeye başlar. Babalık ve insanlık duyguları uyanır, görevinden ayrılır. 1908’de Meşrutiyet ilan edilir. Tevfik, sürgünden döner. Rabia’nın bir çocuğu olmuştur. Sinekli bakkal’da mutlu bir hayat başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Sergüzeşt kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Telgraf ne işe yarar sağladığı kolaylıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Telgraf, eski dönemlerde kullanılan bir iletişim aracıdır. O dönemlerde posta ile haberleşmek uzun sürmektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.