Bilebilen

Başlangıç / Genel Yazılar / Orhan Veli Kanık hayatı kısaca

Orhan Veli Kanık hayatı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Orhan Veli Kanık kimdir kısaca hayatı ve eserleri

Türk şiirinin hececi şairlerinde olan Orhan Veli Kanık La Fontaine Masallarını Türkçeye çevirmiş, Nasrettin hoca hikalerinide nazma çevirmiştir.

Orhan Veli Kanık

Biyografisi

İstanbul’da doğdu. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Öğrenimini tamamlamadan ayrıldı. Ankara’ya dönerek PTT Umum Müdürlüğü’nde, Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’nda çalıştı. Yaprak dergisini çıkardı.. Orhan Veli, sanat hayatının en verimli zamanında, bir beyin kanaması sonucu 36 yaşında öldü.

Hece vezniyle yazılmış şiirleri, 1936 yılında Varlık dergisinde yayımlanmaya başladı. Şiirleri kısa zamanda ilgi gördü. Sanat çevreleri onun şiirinden bahseder oldu. Orhan Veli, kısa bir süre sonra hece veznini terk ederek, arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile Birinci Yeni denilen şiir akımını başlattı. Bu akımı beğenip övenler olduğu gibi, akıma karşı çıkıp sert bir şekilde eleştirenler de oldu. Orhan Veli, şiiri birtakım kalıp ve klişelerden, şairanelikten, teşbih ve mecazlardan kurtarma yolunu tuttu. Daha kısa, daha basit şekilde ve sade bir halk dili ile, gündelik hayatı ve hadiseleri şiirleştirdi. Zaman zaman, espri ve yergiye de başvurdu. Kafiyenin gereksizliğini ileri sürmüş, musikiye, şekle karşı olduğunu bildirmiş ve bu anlayışta şiirler yazmışsa da, hafızalarda kalan, gönlü okşayan, duygulu, ahenkli, vezin ve kafiyeli şiirleri olmuştur.

Şiir kitapları: Garip (1941), Destan Gibi (1946), Yenisi (1947), Karşı (1949)

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Davranış nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ana, ara, sıcak ve soğuk renkler

Sponsorlu Bağlantılar Ana renkler Kırmızı Sarı Mavi Ara renkler Ana renklerin birbirleri ile karışımı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.