Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Madde döngüsü nedir nasıl olur

Madde döngüsü nedir nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar

Madde döngüsü hakkında bilgi

Doğada bulunan bazı elementler canlı ve cansız varlıklar arasında daima değişim halindedir. Cansızlar, bitkilerin yardımına, bitkiler hayvanların yardımına, tüm varlıklar da insanların yardımına koşarlar. Allah kainatı bu tarzda bir yardımlaşma ve döngü üzerine yaratmıştır. Canlılar kendileri için gerekli elementleri bulundukları ortamdan alır ve bu elementleri daha sonra çeşitli şekillerde ortama geri verir. İşte canlıların yapısında bulunan temel elementlerin doğada tekrar tekrar kullanılmasına madde döngüsü adı verilir.

Canlılar dünyadaki elementlerin yaklaşık 1/3’üne ihtiyaç duyar. Bunlardan canlı yapısına en çok giren karbon, oksijen, hidrojen ve azot gibi elementler, en fazla ihtiyaç duyulanlardır.

Canlılığın devamı için ihtiyaç duyulan elementler dünyada sonsuz ve sınırsız değildir. Bu elementlerden herhangi birinin yok olması veya azalması durumunda hayati durum tehlikeye düşer. Allah evreni o kadar mükemmel bir düzen içerisinde yaratmıştır ki azalan alınan bir element, hızlı bir şekilde tekrar doğaya döner ve böylece elementin eksikliği canlılarca hissedilmez.

Madde döngüsünde yer alan maddeler

Oksijen

Su

Karbon

Kükürt

Azot ve

Fosfordur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Azot döngüsü nedir nasıl olur konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kimyanın sanayideki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar Kimyanın sanayideki yeri ve önemi Kimya, sanayide bir çok maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Sanayideki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.