Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Geleneksel sahne oyunlarımız nelerdir

Geleneksel sahne oyunlarımız nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Geleneksel sahne oyunlarımız

Türk kültüründe geleneksel sahne oyunlar önemli bir yer almaktadır. Geleneksel sahne oyunları geçmişten günümüze kadar geniş bir kültüre sahiptir.

Karagöz ile Hacivat: Geleneksel sahne oyunlarında Karagöz ile Hacivat önemli bir yer alır. Perdenin arkasında oynanan bir gölge oyunu olarak ikilinin atışmalarını konu alır.

Kavuklu ile Pişekar: Karagöz ile ile Hacivat oyununa benzeyen bir oyundur. Kavuklu cahile ve saf kalmış bir kişiliği vardır. Pişekar ise efendi ve bilgili bir kişiliği canlandırmaktadır.

Aşuk ile Maşuk: İki kişi arasında oynanan bir oyundur. Yüzleri bez ile kapalı olup vücuttaki bezlerin üzerine karakterlerin yüzleri çizilir. Müzik eşliğinde oynana oyunda Aşuk aşık olan kişiyi, Maşukta aşık olan kişiyi canlandırmaktadır.

Meddah: Halkın toplu bulunduğu, kahvehanelerde, kutlamalarda veya düğünlerde ortaya çıkarak, geçmişte yaşanan toplumsal olayları ve destanları şiveleri ve tiplemeleri taklit ederek anlatan kişinin oynadığı oyundur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Ülkemizde ticareti etkileyen başlıca etmenler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kimyanın sanayideki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar Kimyanın sanayideki yeri ve önemi Kimya, sanayide bir çok maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Sanayideki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.