Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Doğal seçilim nedir kısaca

Doğal seçilim nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Doğal seçilim nedir

Doğada belirli ortam ve yaşam koşullarına uyum sağlayan türün hayatta kalması,hayatta kalamayan türün ise soyunun tükenmesi sonucunda geride kalanların daha seçilmiş, elenmiş ve güçlü türler olması olayına verilen isim.

Öte yandan uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin kalıtsal özelliklerinin gelecek kuşaklara daha etkin olarak aktarılmasını sağlar.

Ortama uyum sağlamada başarılı olamayan bireyler ise hayatta kalmayı ya da üreme yaşına ulaşmayı başaramayacak, dolayısıyla kalıtsal özelliklerini sonraki kuşaklara aktaramayacaklar dır.

Örnek olarak aslan ve ceylanları verelim. Ceylanların güçsüz ve yavaş olanları aslanlar yiyecektir. Bu yüzden sadece hızlı ceylanlar çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilir. Ama aslanlarda da durum aynıdır. Hızlı koşamayan aslan aç kalır ve ölür böylece hızlılar çiftleşebilir, artık yeni nesil daha hızlıdır. Ama aslanlar hızlandığı için artık hızlı olan ceylanlardan bazıları yavaş sayılmaya başlar. Bu şekilde her iki tür de hızlanır.
doğal seçim

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Vücudumuzdaki en uzun kemik hangisidir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kimyanın sanayideki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar Kimyanın sanayideki yeri ve önemi Kimya, sanayide bir çok maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Sanayideki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.