Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Buharlaşma ve yoğuşma nedir

Buharlaşma ve yoğuşma nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak yaz günlerinde su birikintilerindeki suların azaldığını ve kaybolduğuna şahid olmuşuzdur. Veya güneşe karşı astığımız ıslak elbiselerin ya da herhangi bir yere dökülen suyun bir süre sonra kuruyup kaybolduğunu görmüşsünüzdür. Sıvıların dışarıdan aldıkları enerji ile gaz haline dönüşmesi olayına buharlaşma denir. Buharlaşma her sıcaklıkta ve sadece maddenin yüzeyinde meydana gelir.
Buharlaşma
Gaz hâlindeki bir maddenin ısı kaybederek sıvı hâle gelmesine ise yoğuşma denir. Çaydanlıktan çıkan su buharına soğuk tencere kapağı tuttuğumuzda kapak üzerinde su damlacıkları oluşur.

Bir tencere veya çaydanlıkta bulunan suyu ocağa koyduğunuzda belli bir süre sonra buhar çıktığını, ısıtmaya devam ettikçe suyun içinde buhar kabarcıklarının oluştuğunu görürsünüz. Bir sıvı maddenin dışarıdan aldığı enerji ile kabarcıklar oluşturarak buhar haline dönüşmesi olayına kaynama denir.

Buharlaşma Ve Yoğuşma Isısı
Bütün saf sıvı maddelerin sabit atmosfer basıncı altında sıvı halden gaz hale geçtiği sabit bir sıcaklık değeri vardır. Sıvıların kendilerine ait bu sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı ya da kaynama noktası denir. Örneğin: su 100 oC’ta, benzen 80 oC’ta kaynamaya başlar.

Donma ve erime işlemleri birbirinin tersi olduğu gibi yoğunlaşma olayının tersi de kaynamadır. Bu sebeple yoğuşma noktası kaynama noktasına eşittir. Yoğuşma ve kaynama ve süresince sıcaklık sabit kalır. Her maddenin kaynama sıcaklığı birbirinden farklıdır. Bu sebeple kaynama sıcaklığı maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Nüfus artışının olumlu ve olumsuz sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kimyanın sanayideki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar Kimyanın sanayideki yeri ve önemi Kimya, sanayide bir çok maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Sanayideki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.