Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Azot döngüsü nedir nasıl olur

Azot döngüsü nedir nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar

Azot Döngüsü

azotdongusu

Canlıların yaşamının devamı için Azot çok önemli elementlerden biridir. Azot olmazsa protein olmaz, protein olmazsa hücre olmaz, hücre olmazsa canlı olmaz. Canlı vücudunda özellikle nükleik asitlerin, proteinlerin ve vitaminlerin yapısında %15 oranında azot bulunur. Atmosferde başlıca azot kaynağı %78 oranındadır.

İnsanlarda dahil olmak üzere canlıların büyük çoğunluğu atmosferdeki azottan faydalanamaz. Havadaki serbest azottan sadece azot bakterileri gibi bazı mikroorganizmalar faydalanabilir. Toprakta bulunan bu bakteriler baklagillerin kök hücrelerine girip hızla çoğalarak nodül oluşturur. Azot bakterileri atmosferdeki azotu bağlar, azotlu bileşikler üretir ve bir kısmını da bitkiye verir. Böylece atmosferdeki azot besin zinciri yoluyla canlıların kullanımına sunulur.

Otçullar azot ihtiyaçlarını bitkileri yiyerek, etçiller ise otçulları yemek suretiyle karşılar. Etçil ve otçullar öldüğünde yapılarındaki azot, ayrıştırıcı bakteriler tarafından azotlu bileşikler şeklinde toprağa geçirilir. Böylece azot bitkiler tarafından kullanılabilecek hale gelir. Topraktaki azotlu bileşiklerin bir kısmı bitkiler tarafından kullanılırken bir kısmı da ayrıştırıcı bakterilerin etkisiyle azot gazına dönüşerek tekrar atmosfere döner.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Buharlaşma ve yoğuşma nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kimyanın sanayideki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar Kimyanın sanayideki yeri ve önemi Kimya, sanayide bir çok maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Sanayideki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.