Bilebilen

Başlangıç / Atasözleri Deyimler / Komşuluk ile ilgili atasözleri ve anlamları

Komşuluk ile ilgili atasözleri ve anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

Komşuluk ile ilgili atasözleri

1. Aç kurt bile komşusunu dalamaz; Başı sıkışan kimse ilk önce kapı komşularından yardım talep eder. Bundan dolayıdır ki komşuluk ilişkilerine oldukça önem verilmelidir. Toplumumuzda en büyük ayıplardan biri komşuyla yapılan kavga ve ona zarar vermektir.

2. Ev alma, komşu al; Ev sahibi olan kişi evini seçmekten önce iyi komşular seçmelidir. Çünkü komşularıyla huzur bulamayan kişi evinden bit tat alamayacaktır.

3. Hayır söyle komşuna, hayır çıksın karşına; İnsan, komşularıyla anlaşır ve onlarla hoşgörü içinde yaşar ise kendisi de hayatında iyilik ve güzelliklerle karşılaşır.

4. Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma; İnsan evinde bulunan değerli eşyalarını iyi korumalıdır. Çünkü bu eşyalara bir zarar gelirse ilk önce çevresinde olan insanları haksız yere suçlayabilir.

5. Komşu hakkı Tanrı hakkıdır; Allah’ın, insanlar üzerinde hakkı vardır. Aynı onun gibi komşunun da komşu üzerinde hakkı vardır. Komşusu ile iyi geçineni Allah da sever.

6. Komşunun tavuğu, komşuya kaz görünür; Başka bir kimsenin malı bize olduğundan daha değerli görünür.

7. Komşuda pişer, bize de düşer; Komşularıyla anlaşan insanlar daima kazançlı çıkar.

8. Komşunun sakalını yoldularsa, sen de sakalını kazıt; Her kimsenin Komşusunun başına olumsuz bir durum geldiyse, karşı tarafta o olaydan üzüntü uyduğunu samimice ortaya koymalıdır.

9. Kötü komşu insanı mal sahibi eder; Kötü komşu malını komşusuyla paylaşmaz, bu sayede o mala ihtiyacı olan diğer komşu o malı satın almak zorunda kalır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Çorbada tuzu bulunmak anlamı konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ayağını yorganına göre uzat atasözü ne öğüt veriyor

Sponsorlu Bağlantılar Ayağını yorganına göre uzat atasözü insanların gelirlerine göre harcama yapmaları gerektiğini, ihtiyaçlarına öncelik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.